Blog‎ > ‎

Jak sledovat internetové vysílání ČT4 Sport v zahraničí

6. 5. 2011

Pokud řešíte problém, že některé internetové stránky umožňují přístup k některým svým funkcím jen z určité množiny IP adres, čtěte dále. 

Typickým příkladem takového problému je, že chcete ze zahraničí sledovat internetové sportovní přenosy na ČT4, které bývají omezeny jen na Česko. Nebo přistupovat k placeným databázím univerzity, pokud se nacházíte mimo její síť. Pro tento text budu předpokládat, že se ze zahraničí chceme dívat na ČT4, neb je to kvůli probíhajícímu MS v ledním hokeji aktuální.

Základním předpokladem, aby byl následující postup funkční, je mít uživatelský účet s SSH přístupem na libovolném počítači připojenému k internetu v Česku. Může to být například účet na některém školním serveru. Pokud žádný takový účet nemáte, není drahé zřídit si vlastní virtuální server – například Virtualmaster má minimální konfiguraci serveru zdarma.

Prvním krokem je přihlásit se na server a vytvořit tzv. SSH tunel. V prostředí MS Windows k tomu dobře poslouží program PuTTY. Před přihlášením na server kromě adresy serveru vyplníme parametry pro vytvoření SSH tunelu. V menu najděte položku Connection > SSH > Tunnels, zde přidejte nový port, který se bude forwardovat: jako "Source port" zadejte například 2011, "Destination" ponechte prázdné a vyberte "Dynamic". Výsledek bude vypadat takto:


Nyní se již můžete na server přihlásit, tunel bude vytvořen. 

V linuxovém prostředí stačí zadat příkaz
ssh -D 2011 username@server.cz
SSH potom poslouchá na portu 2011 lokálního počítače a veškerou komunikaci dynamicky forwarduje na vzdálený server (dle protokolu SOCKS).

Druhým krokem bude nastavení prohlížeče, aby místo vašeho internetového připojení používal právě vytvořený tunel. Snadno se to provede v prohlížeči Firefox. V Nástroje > Možnosti > Rozšířené hledejte záložku "Síť" a zde klikněte na tlačítko "Nastavení připojení". V dialogovém okně vyberte "Ruční koniguraci" a jako SOCKS server zadejte localhost a port 2011:


Toť vše. Že vše funguje, můžete snadno ověřit. Nyní již můžeme v prohlížeči sledovat vysílání ČT 4.

Poznámka na konec. Vzhledem k tomu, že je připojení šifrované, nemůže nikdo na vaší lokální síti poznat, co stahujete. Uvedený postup se dá tedy rovněž využít na inkognito stahování čehokoliv.
Comments